O teddy králíčcích

 
VZNIK: Zakrslí králíčci Teddy byli vyšlechtěni v západní Evropě. Základy pro chov položili pravděpodobně chovatelé v Německu a Holandsku,kde je chov Teddy na opravdu vysoké úrovni,a někteří již mají jedince pocházející z obou rodičů Teddy z roku 2004. Plemeno je zatím neuznané,a tak musíme doufat v solidnost a čestnost jednotlivých chovatelů,kteří rodokmen- informativní výpis předků sestavují sami a předávají novým majitelům.
 
Do České republiky byli dovezeni začátkem roku 2006, a díky skvělé povaze, atraktivnímu vzhledu - malý medvídek ( anglicky medvídek=teddy) získávají stále větší oblibu a popularitu a již nyní ( koncem roku 2007) můžeme najít několik špičkových chovatelských stanic u nás, které se mohou chlubit vlastními kvalitními odchovy, tak i několik stanic začínajících. Bohužel pár nezodpovědných , ziskuchtivých chovatelů u nás neudělali našemu chovu v zahraničí dobrou reklamu a proto mnoho chovatelů nyní odmítá prodat kvalitní Teddy do České republiky. Používání příliš mladých jedinců, nákup kvalitních teddy a následný prodej třetí osobě,to vše z chovatelů v Čechách dělá v očích západních chovatelů podvodníky
 
 
 
STANDARD: Je přeložen z německého originálu, zatím neuznaného plemene, je tedy doporučeným standardem
 
POVAHA: Teddy je opravdu mazlíček se vzhledem plyšového medvídka, s mazlivou a milou povahou. je přítulný, neskutečně hodný a čistotný! Nikdy nesmíme však zapomínat že se jedná o živou bytost se všemi potřebami a nikdy by se sním nemělo zacházet jako s hračkou,ale jako s živým tvorečkem!
 
Hmotnost dospělého teddy je mezi 800 g a 1700 g.
Samičky při využití v chovu by měly vážit více než 1000 g, neboť příliš malé samičky nejsou vhodné k chovu. Ideální váha zakrslé samičky teddy se pohybuje kolem 1350 g.
Hmotnost dospělého samečka by měla být 1000 g až 1350 g, přičemž ideální hmotnost je také 1350 g.  
 
Tvar těla : tělo má být krátké, zavalité a válcovité. Králík je od předu dozadu rovnoměrně široký. Pánev je správně zakulacená. Nohy jsou krátké, malé,tlapky kulaté.Teddy by měl být stejně široký v předu i v zadu. Ocásek je pevně přitisknut k tělu a měl by kopírovat směr páteře. Kůže má přiléhat k tělu bez laloků a nemá nikde tvořit záhyby nebo převisy. Rozdíl mezi pohlavími by měl být minimální.
 
Srst: Důležitá je kvalita a délka ,čím hustší, tím lepší. Srst by měla být na celém těle stejně dlouhá.  Přestože je srst dlouhá, mělo by se dbát na to, aby se dala snadno udržovat!, v žádném případě nesmí dojít ke zplstění!Jsou přípustné všechny barvy. 
 
Hlava samce i samice má mít široké čelo. Ve srovnání s tělem by hlava měla být výrazná, krátká a silná. Krk je velmi krátký a sotva rozeznatelný. 
 
Oči jsou velké a vystupují ze silných očních kostí. Měly by být tmavé. Modré oči jsou přípustné ( často velmi žádané). 
 
Uši nejsou příliš blízko u sebe, aby tam bylo dost místa pro hustou srst. Ouška mají být pěkně zaoblená a osrstěná.Délka je od 4cm- 6,5cm přičemž ideální délka uší je 5,0 - 6,3 cm.
 
 
 
Od ostatních zakrslých plemen králíčků se Teddy  liší tím,že má srst stejně dlouhou po celém těle i na hlavě a uších. Když se narodí, první srst mu začne růst na zádech, od lopatek směrem k zadečku a tvoří tzv. klín, což je typickým znakem plemene.
 
Postupem času králíček zaroste celý a tento jev už nepoznáte. Proto ne všichni chlupatí králíčci jsou teddy, někteří jsou pouze nositeli teddy genu.Ale také ne všichni králíčci narození,kterým se udělá takzvaný teddy klín, vyrostou jako pravý teddy! Někteří zůstanou jako teddy lvíčci!Inu genetika dělá divy :-) nesmíme zapomínat,že Teddy je mladé a dosud nejen neuznané,ale především ještě neustálené plemeno. Nenechte se ovšem zmást, při výměně srsti za "dospěláckou" může některému králíčkovi "opadat" srst na hlavě a po dokončení výměny srsti více či méně znovu dorůst.Jiný králíček mění srst tak,že mu hlava zůstane krásně zarostlá,ale "pustí" srst po celém těle, takže chvíli vypadá jako teddy lvíček. Po dokončení výměny srsti se zněj znovu stane krásný teddíček :-)
 
 
Březost
Březost králice trvá od 28 do 35 dne, nejběžněji rodí 31. den, při menším počtu mláďat trvá březost déle, např. 33 dnů. Samice se po dobu březosti často povahově mění - některé jsou více přítulné, jejich divoká povaha se trochu zklidní. Ale vyznačují se i náladovostí a pokud zrovna chtějí odpočívat, dávají to výrazněji najevo. Po většinu času se připravují na porod např. zvýšenou konzumací jídla (získávání potřebných živin), dále pak sháněním materiálu na tvorbu hnízda a také bezpečné místo pro hnízdo. Stává se, že králice má dojem, že místo, které jste jí určili k porodu, není pro ni dost bezpečné a má tendenci stavět hnízdo jinde. Většinou je lepší ji nechat, ať sama zvolí místo, násilným přesunováním částečně utvořeného hnízda se králice může značně vystresovat. Samička často volí místo jiné než je její, kde má své jídlo a záchůdek - geneticky zakódovaná opatrnost před předátory - k hnízdu by neměly vést žádné stopy. Den před porodem se stává, že králičice přestane jíst.
 
V době březosti je možno samicím přidávat do zrní trošičku lněného semínka. Podle některých chovatelů je pak porod lehčí. Tři čtvrtiny hmotnosti plodu přiroste až ve 4. týdnu březosti. Od 18. dne březosti je možno při určitých zkušenostech nahmatat uzlovitá zduření - budoucí králíčí miminka. Pro králíčata v době růstu jsou ku prospěchu pampeliškové listy, protože obsahují vápník, důležitý pro růst kostí. Nejintenzivněji se kosti vyvíjejí ve 4-6 měsíci (zvýšená potřeba vápníku, fosforu, vitaminu D).
 
 
 
Porod
 
Některé králice dostaví svoje hnízdo až těsně před porodem. Následně natrhají do hnízda chlupy a porodí do něj své mladé. Olíže je a očuchá, zjistí, zda jsou všechny živé (mrtvé mláďata se snaží z hnízda odstranit - vytáhnout ven nebo pozřít). Hnízdo upraví zvrchu chlupy a zahrabe, sama odchází opodál si odpočinout a pozorovat hnízdo z dálky. Po porodu je králice velice žíznivá, je dobré mít pro ni nachystán dostatek vody. Po chvíli nabere síly a začne jíst.
 
Případné problémy:
 
Vlivem stresu (hluk, žízeň, špatné zacházení, zvedání) nebo vlivem špatné výživy (nedostatek bílkovin a minerálů) mohou samice požírat po narození svá mláďata. Je složité určit přesnou příčinu. Někdy se stává, že se králíčci narodí už mrtví, králičice se je snaží odstranit z hnízda buď odtažením nebo požíráním. Radíme mrtvé králíčátka po porodu až králičice opustí hnízdo sami odstranit.
Často se bohužel stává, že první porod zkončí fiaskem - úmrtím mláďat z příčiny udušení při porodu, roztahání mláďat po pokoji z důvodu silné nervozity a stresu samičky, odmítnutí živých mláďat po porodu, agrese vůči nim .. Tohle se občas stává při prvních porodech a je potřeba s tím počítat. Zvlášť, když je samička hodně mladá, první porody nedopadají dobře.
Březí králice se nedoporučuje očkovat, cestovat s nimi a vystavovat jinému dalšímu stresu.
 
 
 



https://www.acro-teddy.euweb.cz/teddy_standard.htm

https://www.kralici.cz/pages.asp?f=rozmnozovani